A gyűjtemény tulajdonosa, Rugli Dezső az 1970-es évektől kezdve gyűjti a téglákat.
Téglamúzeum SzanySaját elmondása szerint – mivel sok műemlék jellegű épületen dolgozott, mint kőműves – a téglákon található monogramok keltették fel érdeklődését. Ezzel vette kezdetét a gyűjtemény létrehozása. A későbbiekben kutatni kezdte a már meglévő téglák eredetét, Így a ma már több ezer darabot számláló gyűjtemény minden egyes darabjának származását és készítésének idejét ismeri.
Rugli Dezső történelemtanárokat megszégyenítő tudással beszél a történelem minden idevonatkozó részleteiről. A tulajdonos ugyanis minden érdeklődőt személyesen vezet körbe múzeumában, mely séta alatt számos információt oszt meg velünk a tárlat darabjairól, valamint ezen építőanyagok gyártásának fejlődéséről a kezdetektől napjainkig.
A téglamúzeumban a téglák koronként külön vitrinekben sorakoznak az alábbiak szerint
Téglák a kiállításonókori téglák (főleg egyiptomi)
római kori téglák
Árpád-kori téglák
török időkből származó téglák
uradalmi, grófi téglák
A téglákról bővebben
Saját vitrinje van a Szany határában készült tégláknak, melyek között fellelhető az egykor a község határában álló Árpád-kori templom egy téglája is. Külön érdemes kiemelni a saját égetésű tégláit, melyek közül néhányat mozaikok díszítenek. Ezen darabokon többek között a szanyi háromtornyú templom, a csíkszeredai templom, a szanyi Szent Anna kápolna és Szany címere ismerhető fel.
A gyűjtemény előzetes megbeszélés alapján bármikor ingyenesen megtekinthető.
Cím: 9317, Szany, Damjanich u. 12. Telefon: (96) 287 355
www.ruglitegla.hu/